Mis on Digar?

DIGAR on Rahvusraamatukogu kasutajakeskkond, mis praegu pakub juurdepääsu digitaalarhiivis talletatud väljaannetele. Nende hulgas on e-raamatuid, ajalehti, ajakirju, kaarte, noote, fotosid, postkaarte, plakateid, illustratsioone, audioraamatuid ning muusikafaile. Raamatute ja perioodika vorming on enamasti pdf või epub, pildimaterjalil jpeg ja helisalvestistel wav.

Mis on e-raamat?

E-raamat on elektroonilisel kujul teos, mida saad lugeda eri seadmetega – arvuti, e-luger, nutitelefon, tahvelarvuti. E-raamatu fail on peamiselt epub- või pdf-vormingus, mis võimaldab e-raamatu teksti suurendada ja vähendada mugavaks lugemiseks.

Kuidas DIGARist alla laetud epub-faile lugeda ja avada ...

... arvutis?

Epub (Electronic Publishing) vormingus e-raamatu lugemine. Sa vajad oma seadmes vastavat rakendust. Näiteks EPUBReader töötab igas arvutis, kus on Firefox. Ava rakendus aadressilt http://www.epubread.com, kust saad selle alla laadida. Kui programmifail on arvutisse laaditud, vajuta klahvil Install Now. Taaskäivita Firefox. Nüüd avab su arvuti ka epub-faile.

Kui sa Firefoxi ei kasuta, võid oma arvutisse installeerida programmi Adobe Digital Edition. Valida saad Windowsi või Maci versiooni. Lae programmifail alla ja ava see arvutis (alustad installeerimist). Avades nüüd DIGARis epub-faili, saad seda kohe lugeda (Open with aknas vaikimisi Adobe Digital Editions) või oma arvutisse laadida (Save File).

... e-lugeris?

Enamasti saab lugerisse raamatuid laadida arvutist USB-kaabliga, ka võib mõnel lugeril kaasas olla oma tarkvara. Et Kindle ei toeta epub-failide lugemist, installi oma arvutisse programm Calibre. Lae DIGARist soovitud e-raamatu fail arvutisse, ava Calibre ja lisa epub-fail (Add books) programmi aknasse. Kui raamat on märgistatud, vali menüüst Convert books ning avanevast aknast määra sobilik failivorming, nt. PDF. Calibrest saad valitud raamatud ka otse lugerisse tõsta (Send to device).

... teistes nutiseadmetes?

iPhone’is ja iPadis Salvesta epub-fail arvutisse. Ava iTunes ja lohista epub iTunesi aknasse. Ühenda iPhone või iPad USB-kaabli abil arvutiga ja lohista e-fail oma seadme aknasse. Asu lugema! Android tarkvaraga seadmed Leiad mitmeid tasuta epub-failide lugemise rakendusi Google Playst, näiteks Aldiko, Moon+ Reader jne. Windows Phone tarkvaraga seadmed Tuntumad vabavaralised e-raamatute lugemise rakendused Windows Phone Apps lehel on Ebook Reader, Freda jne.

Kuidas ajalehti ja ajakirju kasutada?

Uutel ajakirjadel võib olla piiratud juurdepääs, mis on tähistatud lukumärgiga. Kui piiranguid pole, saad väljaande oma seadmesse laadida lehekülgede kaupa või terve ajakirjanumbri klõpsates lingil Laadi kõik alla. Allalaaditud faili lugemiseks vaata juhiseid eelmisest punktist.

Kuidas saada DIGARi kasutajaks?

Rahvusraamatukogu kasutajaks saad registreeruda klõpsates nupul Logi sisse Rahvusraamatukogus. Rahvusraamatukogu kasutajatunnustega sisse logides oled ühtlasi kõigis RRi e-keskkondades (nt Otsinguportaal, e-kataloog ESTER, DIGAR, rahvusbibliograafia andmebaas ERB).

DIGARi kasutajaks saad registreeruda oma e-posti aadressiga või logides sisse Facebooki, Google+, Twitteri konto kaudu või Rahvusraamatukogu kasutajatunnustega.

Miks registreeruda kasutajaks?

E-raamatu lugemiseks ei pea olema registreeritud kasutaja, kuid DIGARi kasutajana saad raamatuid paremini hallata – salvestada lemmikud oma riiulitele, neid teistega jagada, märgistada loetut jne.

Mis on Minu riiulid?

Minu riiulitesse saad koondada endale huvi pakkuvad teosed, et neid hiljem hõlpsasti üles leida. Oma riiuleid saad teistega jagada, hoolimata sellest, kas nad on DIGARi kasutajad või ei.

Millised piirangud on DIGARi väljaannete kasutamisel?

Autorikaitse ja väljaandja seatud piirangute tõttu ei ole mõned teosed vabalt kättesaadavad, st teost ei saa salvestada, alla laadida või vaadata. Sel juhul saad sellega tutvuda RRi lugejaarvutis või spetsiaalses lugemissaali arvutis. Autoriõigusest ja võimalikust failide kopeerimisest saad lähemalt lugeda siit.

Mida tähendab tabalukk teosel?

Kõiki teoseid ei saa vabalt kasutada. Tabalukuga tähistatud teoseid saad lugema tulla rahvusraamatukogusse, selliseid muusikafaile ja e-raamatuid saab kasutada ainult lugemissaalide autoriseeritud töökohtades.

Mida peab teadma allalaetud faili kasutamisel?

E-teavikud on samamoodi autoriõigusega kaitstud nagu trükised. Autorikaitse all olevaid teoseid võib kasutada ainult isiklikuks otstarbeks. Selline kopeerimine et tohi taotleda ärilisi eesmärke.

Kui ma kopeerin teose isiklikuks kasutamiseks, kas ma võin seda ka teistega jagada?

Isiklikuks kasutamiseks kopeeritud teost võivad kasutada ka perekonnaliikmed ja lähim tutvusringkond. Teost ei tohi uuesti avaldada oma nime all, sellisel juhul on tegemist plagiaadiga. Teost ei tohi kasutada selliselt, et see võiks riivata autori au ja väärikust. Näiteks teose avaldamine kahtlase mainega veebisaidil.

Mida tähendab vaba juurdepääs - piiratud kasutus?

Väljaande autoriõiguste kaitse tähtaeg on lõppenud, kuid väljaandes sisalduvate teoste õigused võivad olla kaitstud. Teost võib kasutada isiklikul ja õppe- ning teadustöö eesmärgil. Muul juhul veendu, et autoriõiguste kaitse tähtaeg on lõppenud.